Investicioni podsticaji definišu se kao mjerljive ekonomske prednosti koje vlade pružaju konkretnim preduzećima ili grupacijama preduzeća, s ciljem da usmjere ulaganja u preferirane sektore ili regije ili da se utiče na karakter takvih ulaganja. Ove pogodnosti mogu biti fiskalne, kao što je slučaj s poreskim izuzećima, ili nefiskalne, kao što su grantovi, krediti ili umanjenja obaveza kao podrška razvoju poslovnih subjekata ili jačanju konkurentnosti. Podsticaji se mogu javiti u dva oblika, kao fiskalni podsticaji, koji podrazumijevaju svake poreske/carinske pogodnosti s namjernim ciljem da se utiče na investiciono ponašanje firmi, usmjereni na konkretne firme, grupacije firmi ili sektore, ili nefiskalni podsticaji, odnosno svaka finansijska ili regulatorna mjera s namjernim ciljem da se utiče na investiciono ponašanje firmi, usmjereni na konkretne firme, grupacije firmi ili sektore.
Podsticaji su izuzetno važan segment povećanja konkurentnosti privrede Srpske na stranom tržištu, a ogleda se kroz mjerljive ekonomske prednosti Vlade usmjerene prema konkretnim preduzećima ili grupacijama preduzeća, s ciljem da usmjere ulaganja u preferirane sektore ili regije ili da se utiče na karakter takvih ulaganja.

Zavod za zapošljavanje Republike Srpske

Subvencije Zavoda za zapošljavanje RS ogleda se u različitim vidovima podsticaja za obuku, dokvalifikaciju i prekvalifikaciju i poboljšanje mobilnosti radne snage kroz nekoliko projekata za koje je samo u 2019. godini izdvojeno više od 30 miliona KM. Neki od najznačajnijih projekata su “Start-up Srpska”, Program “Zajedno do posla”; “Program podrške zapošljavanju Roma”, programi zapošljavanja pripravnika i brojni drugi programi.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

Novčani podsticaji namjenjeni razvoju poljoprivrede i sela u Republici Srpskoj ostvaruju se posredstvom Agencije za agrarna plaćanja Republike Srpske, a ogleda se u podršci tekućoj proizvodnji, podršci kapitalnim investicijama, podršci ruralnom razvoju i ostalim mjerama podrške. Uslovi i načini ostvarivanja novčanih podsticaja regulisani su Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja novčanih podsticaja za razvoj poljoprivrede i sela.

Investiciono-razvojna banka Republike Srpske

U skladu sa svojim strateškim ciljevima, IRBRS pruža finansijsku podršku razvojnim projektima u RS, kroz različite kreditne linije, kao što su Krediti za početne poslovne aktivnosti IRB RS, Krediti za mikrobiznis u poljoprivredi IRB RS, Krediti za preduzetnike i preduzeća IRB RS, Krediti za mala i srednja preduzeća (MSP) iz sredstava Evropske investicione banke (EIB) i Krediti za poljoprivredu IRB RS.